Teatru – 6 inimi 3 greşeli
Povestea începe abrupt, cu o prostituată desfăcându-şi picioarele pe canapeaua unui bărbat însurat (Paul Ipate) – chiar înainte ca soţia acestuia (Doina Teodoru) să intre în scenă. Lecţia ei de yoga s-a anulat şi femeia a ajuns mai repede acasă, surprinzându-i pe cei doi. Scandalul pluteşte în aer, dar nu se declanşează, mascat de o tăcere pe care bărbatul i-o reproşează nevestei, ca simptom al unor probleme conjugale mai vechi.
Câteva ore mai târziu, alte două cupluri vin în vizită: Mădălina Craiu cu Radu Micu şi Monica Odagiu cu Andrei Mateiu – şi fiecare aduce un bagaj care nu se vede. Gazda caută să-şi înfiereze consortul într-un drinking game cu mărturisiri incomode şi, ulterior, transformând seara între prieteni într-o reuniune de swinger-i.
Rezultatul swing-ului este foarte mult gunoi scos de sub preşurile unde fiecare cuplu l-a ascuns ani de zile – şi, post-coitus, piesa se scutură de orice tentă vulgară şi se concentrează pe elefantul din sala de spectacol: comunicarea în cuplu şi ce se întâmplă când aceasta este deficitară, ori lipseşte cu desăvârşire. Iar râsul, cu puterea lui terapeutică, nu este exclus.
Toţi actorii mi s-au părut excelent distribuiţi în rolurile lor şi m-au provocat să mă pun în situaţia fiecărui personaj şi să mă întreb ce-aş fi făcut, cum aş fi reacţionat. E genul de piesă care, mai în glumă, mai în serios, te pune pe gânduri.
6 inimi 3 greşeli este al doilea titlu din repertoriul care se dezvoltă pe Maidan – un nou proiect de teatru independent, pornit de soţii Cătălina Grama şi Paul Ipate, alături de Andrei Mateiu. După vizita de luna trecută a Metronomului fondat de Octavian Strunilă, a fost încă o experienţă plăcută. Şi cum piesa s-a jucat cu casa închisă, e limpede că publicul este dornic de asemenea iniţiative culturale.
Spectacolul se află în turneu naţional, merită văzută şi recomandată prietenilor, dacă v-a plăcut – sau duşmanilor, dacă n-a fost chiar pe gustul vostru.

e un motiv pentru care nu ma duc la teatru.